Ağır Vasıta Araç Chip Tuning

Otomobil üreticilerinin üretim aşamasında öncellikle önem verdikleri konu sıfır sorunla üretim yapmaktır. Motor performansı, sistemlerin düzgün çalışması, güvenlik ve konfor konuları üreticiler için öncelikle önemlidir. Bu nedenle araçlara güç ve tork konusunda belli sınırlamalar getirirler. Bu aracın daha uzun süre ve sağlıklı kullanılmasını sağlamaktadır. Ancak günümüz sürücülerine aracın gücü yeterli gelmez ve bu kişiler aracın gücünü arttırmak için chip tuning uygulaması yaptırmak ister. Ancak chip tuning uygulamasının uzman kişilerce yapılması gerekir. Chip tuning aracın motor ECU’sunda bulunan yazılımın değiştirilerek gücünün arttırılması yöntemidir. Elektronik beyin üzerinde yapılan bir işlem olduğu için ve beynin ve diğer aksamların zarar görmemesi için profesyonel kişilere yaptırılması gerekir.

Bütün araçlar için güç önemlidir ama özellikle ağır vasıtalarda çok daha önemlidir. Örneğin bir rampa çıkarken araç yükü taşımakta zorlanıyorsa, bu sürücü için de bir sorundur. Ayrıca çekiş gücü az olan araçlar daha fazla yakıt tüketir. Ağır vasıta araç chip tuning uygulamasıyla aracın güç ve performansı artarken yakıt tüketimi azalacaktır. Elektronik kontrol ünitesi olan araçlara chip tuning uygulanabilir. Ama uzman kişinin önce araç motorunun bunu kaldırıp kaldıramayacağını kontrol etmesi gerekir. Araç chip tuning için uygunsa Ecu’ya girilir. Burada motorun ilk çıkış bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler dosya halinde kaydedilir ve istenen güç rakamlarıyla yeni dosya hazırlanır ve Ecu’ya yüklenir. Uzman bir kişinin yapacağı bu işlem motora hiçbir zarar vermez.

Son yıllarda birçok sürücü araçlarının iç ve dış kısmında çeşitli değişiklikler yaptırarak araçlarını kişiselleştiriyor. Dış kısımda yapılan modifiye işlemleriyle araçlar daha çarpıcı ve güzel bir görünüm kazanıyor. Modifiye otomobil, kamyon, otobüs, traktör, motosiklet kullanıcılarının çok tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak ağır vasıta araç modifiye işlemleri dış görünüşten çok motor gücünü arttırmak, fren sistemini güçlendirmek ve araca hız kazandırmak amacıyla yaptırılıyor. Araçlarda modifiye çok hassas bir uygulamadır. Modifiye işlemi sırasında yapılacak küçük bir hata büyük kazalara neden olabilir. Örneğin aracın motor gücü arttırıldığında buna bağlı olarak fren sistemlerinin ve lastiklerin de bu değişikliğe uygun hale getirilmesi gerekir. Chip tuning ve modifiye işlemlerini Metadiag firmamızda yaptırarak aracınızı güvenle kullanabilirsiniz.