Egr İptali

Dizel ve benzin motorlarının önemli parçalarından biri de egr valfidir. Valfin görevi dışarı atılacak egzoz gazlarının bir kısmının tekrar motora girmesini sağlamaktır. Aracın motor beyni egzoz gazlarının ne miktarda kullanılacağını belirler. Egr kısaltmasının Türkçe karşılığı Egzoz Gazı Devridaimi’ dir. Bu geri dönüşüm sistemiyle yanma odasındaki yanma sıcaklığı ve oksijen miktarı azalır. Yanma sıcaklığının düşürülmesi ile Nox emisyonu da düşer. Egzoz emisyonunun azalması yakıt tüketimini de azaltır. Hava kirliliğinin giderek arttığı günümüzde emisyon değerlerinin düşürülmesi daha da önemli hale gelmiştir. Bu nedenle euro4, euro5 ve euro6 normlarındaki araçlarda egr sistemi mutlaka bulunmaktadır. Egzoz gazlarının bir kısmının tekrar yanması sonucu sadece emisyon değerleri düşmez, aynı zamanda yanma sıcaklığı düşer, motor daha sağlıklı çalışır, yakıt tüketimi azalır.

Egr valfinden sürekli egzoz gazı geçtiği için zamanla valf kirlenir, daralma ve tıkanmalar meydana gelir. Bu durumda motor arıza ışığı yanar, emisyon değerleri yükselir,  motor çalışma sıcaklığı artar ve buna bağlı olarak yakıt tüketimi artar. Ayrıca motor sarsıntılı çalışmaya başlar ve performansı düşer. Bu durum uzun süre devam ederse motorda daha ciddi sorunlar meydana gelir. Buna çözüm olarak ülkemizde ve diğer birçok ülkede egr iptali yapılmaktadır. Asıl yapılması gereken arızalı parçaların değiştirilmesidir ama yüksek maliyetler nedeniyle parça değişimi yapılmaz, egr iptal edilir.

Uzun yol sürüşlerinde özellikle ağır vasıtalarda egr arızaları iş ve zaman kayıplarına neden oluyor. Bu nedenle ağır vasıta araç egr iptali daha çok talep ediliyor. Egr iptali araca hiçbir zarar vermez. Ama emisyon standartları düşer. Euro 6 normu, euro 5 e düşer. Bu düşme egzoz muayenesinden geçmeye de engel değildir. Elektronik kontrol üniteli araçların her türlü arıza tespiti, tamir ve bakımı için teknolojik çözümler getiren Metadiag firmamız metagarage bölümünde egr iptali de yapmaktadır. Ancak egr iptali sonrası emisyon değerleri ve yakıt tüketimi artacaktır. Buna rağmen egr iptali en çok talep gören işlemdir. İşlemin uzman kişilerce yapılması gerekir. Bu konuda firmamız yeterli bilgiye ve deneyime sahiptir.

detaylı bilgi için tıklayınız. https://www.metadiag.com.tr/egr-iptali-2/