Damper Güvenlik Sistemi | Metadamper

METADAMPER NEDİR ;


METADAMPER DAMPER GÜVENLİK SİSTEMİ ZORLU ARAZİ  VE ŞANTİYE ŞARTLARINDA KULLANILAN  KIRKAYAK,  ÇEKİÇİ VE  DORSE HAFRİYAT KAMYONLARININ ÜZERİNDEKİ YÜKÜ BOŞALTMA ESNASINDA ARAÇ DEVRİLMELERİNİN RİSKİNİ MİNİMUM SEVİYEYE İNDİRECEK METADİAG BİLİŞİM TARAFINDAN GELİŞTİRİLMİŞ DAMPER GÜVENLİK SİSTEMİDİR…

Damperli kamyon veya dorselerin devrilmeleri düz zeminde olmamalarından kaynaklanmaktadır. Sağa veya sola eğimli zemin üzerinde kaldırıldıklarında, damper yükü boşaltma esnasında yer çekimi nedeniyle eğim yönüne doğru yatmaya başlar. Kamyon sürücülerinin eğimli yerlerde damperi kesinlikle kaldırmamaları gerekmektedir. Ancak sadece % 8’ lik bir eğim (yaklaşık 14°) damperin devrilmesine yeterli olacağından kabin içerisinde sürücünün bu eğimi algılaması çok zordur. Bu sebeple eğimin farkında olmadan damperi kaldırmaya başlaması kazayı kaçınılmaz hale getirmektedir.
Bir diğer sorun da damperi kaldırırken arka kapağın açılmaması ve bu nedenle yükün boşalmaması veya akmaması sonucu yaşanan kazalardır. Aracın döküm yaptığı yerin uçurum gibi tehlikeli yerler olması maalesef can kayıpları ve çok ağır maddi hasarlara yol açmaktadır.

Maddi hasarların maliyetinin yüksek olmasının ve sigorta primlerini yükseltmesinin yanında çok büyük zaman ve iş kayıplarına yol açmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi İkitelli Teknopark’ ta kurulu Metadiag Bilişim Teknolojileri geliştirdiği elektronik bir sistem ile damper devrilmelerinin önüne geçiyor.

Askeri standartlarda geliştirilen MetaDamper isimli ürün ile tüm damperli araçlarda damper kaldırmadan kaynaklı devrilmeleri önlemek mümkün hale geliyor.

Zor şantiye koşullarında ve tüm iklim şartlarında çalışan ürün, aracın şasesine monte edilerek devrilme riski oluştuğunda kabin içerisinde sürücüyü ışıklı ve sesli olarak uyarmakla kalmayıp damperin kalkmasını engelliyor. Damper kaldırma esnasında oluşabilecek zemin çökmesi, makas kırılması gibi yan yatmaya sebep bir etken oluştuğu anda damperi otomatik olarak indiriyor. Kabin içerisindeki sesli uyarı ile birlikte aracın hangi yöne eğimli olduğunu sağ ve sol ışıklı göstergenden bildiriyor.

Böylelikle eğimli zeminlerde damper henüz kaldırılmadan sürücü eğimin yönünü görüp aracı döküme uygun bir konuma getirebiliyor. Zeminde damper kaldırıldıktan sonra bir eğim oluşur ise yine eğimin yönünü belirterek damperi otomatik olarak indiriyor.

Ayrıca aracın kullanıldığı şantiye koşullarına göre opsiyonel olarak monte edilen arka kapak sistemi ile damper kapağı açılmadığında şaha kalkmayı ve arkaya devrilmeyi önlemek için yine sesli ve görsel uyarıda bulunarak damperi otomatik olarak indiriyor.

Damper sisteminin elektrikli olduğu araçlarda doğrudan monte edilebilen ürün, havalı kaldırma kontrolü olan sistemlerde opsiyonel dönüşüm kiti ile elektrik kontrollü sisteme çevriliyor.

METADIAG BİLİŞİM Ar-Ge mühendislerinin yeni buluşu METADAMPER; damper devrilmelerine son veriyor. Ağır vasıta, binek ve iş makinalarının arıza çözümlerine teknolojik çözümler geliştiren firmamız şimdi de damperli araçlar için geliştirdiği yepyeni bir ürünü müşterilerine sunuyor. Bilindiği gibi damperler özellikle eğimli arazide yük boşaltırken ağırlık merkezinin bozulması sonucu devrilme sorunu yaşıyor. Yeni geliştirilen cihaz arazi eğimi konusunda sürücüyü uyarıyor ve damperin kaldırılmasını engelliyor. Uyarıyı sürücü kabininde bulunan ışıklar yapıyor. Arazi eğimi sol taraftaysa sol uyarı ışıkları yanıyor. Sağ taraftaysa sağ uyarı ışıkları yanıyor. Sürücü bu uyarıyla düz araziye geçiyor ve damperi kaldırıyor. Eğimli arazide damperi kaldırmaya çalıştığında ise cihaz damperin kaldırılmasını kesin olarak engelliyor. Damper devrilme riski ortadan kalkıyor.

Damperli araçlarda damper kazası hem mal kayıplarına hem de can kayıplarına neden oluyor. Can kaybı olmasa bile maddi hasarların işletmelere maliyeti büyük oluyor. Bu nedenle bu yeni buluş sektörün büyük bir ihtiyacını karşılayacak. İşletmelerin damper devrilmesi sonucu işlerinin aksamasını ortadan kaldıracak. Müşteri memnuniyetini ilke haline getiren METADIAG firmamız ağır vasıta ve iş makinaları için geliştirdiği adblue iptal sistemleri, araç takip sistemleri, arıza tespit cihazları gibi teknolojik cihazların üretimini yapan ülkemizin en güçlü firmasıdır. Sektörün yeni ihtiyaçlarının karşılanması için uzman teknik kadrosuyla arge çalışmalarını kesintisiz devam ettiriyor. Kişilere ve kurumlara özel projeler sunuyor.

Tüm ürünlerimizde olduğu gibi METADAMPER bir yıl garantilidir. Satış sonrası montaj, kullanım ve teknik destek de sağlayarak müşterilerimizi satıştan sonra da destekliyoruz. Yapılan tüm testlerde METADAMPER yüzde yüz başarı sağlamıştır. Türkiye’nin her yerine satış ve servis hizmetimiz vardır. Yüzde yüz yerli sermaye ürünü olan METADAMPER damper devrilmesini kesinlikle engeller. Eğimli arazide damperin kaldırılmasına izin vermez. Sürücü eğim stresi yaşamaz. Eğimin hangi yönde olduğu uyarı ışıklarıyla sürücüye bildirilir.   Türkiye’nin her yerinden damperli aracınız için METADAMPER talep edebilirsiniz. Satış ekibimiz ve teknik ekibimiz kullanım konusunda da gerekli eğitimleri verecektir. Eğimli araziyi gördüğünde otomatik olarak damperi kapatacak olan METADAMPER sürücünün üçüncü gözü olacaktır.

İlişkili Sözcükler: METADAMPER ile Damper Devrilmesi Riskine Son; Akıllı Damper, Damper Devrilme Önleyici, Kamyon Damperi – Dorse Damper Kazası Engelleyici, Kamyon Damper Sistemi, Damper Kazaları

 

METADAMPER ürünü hakkında bilgi almak ve montaj yaptırmak için firmamızla görüşebilirsiniz.

METADIAG

İkitelli Osb Mahallesi, YTÜ İkitelli Teknopark Sok. 1/103 BAŞAKŞEHİR / İSTANBUL
Telefon No: + (90)212 549 17 12
Mobil Santral: + (90)532 111 14 24
Email: info@metadiag.com.tr