METADIAG yeni nesil ağır vasıta arıza tespit cihazlarını incelemek için tıklayınız

Yıldız Teknik Üniversitesi
İkitelli Teknopark No 103

Santral : +(90)212 549 17 12 pbx
Mobil Santral: +(90)532 111 14 24

Pts - Cuma 9.00 - 18.30
Hafta Sonu Kapalı

ADBLUE İptali

Zehirli ve yakıcı özelliği bulunmayan %32,5 sulu üre çözeltisine Adblue denilmektedir. Bu ürün aynı şekilde Sulu Üre Çözeltisinin (Aqueous Urea Solution) kısaltması olan AUS 32 olarak da biliniyor. Özellikle egzoz sistemlerine seçici katalitik indirgeme (SCR sistemi) takılı olan dizel motorlar için özel olarak üretilmektedir.

Adblue dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının meydana getirdiği Nox-emisyonunu kimyasal olarak azaltmada kullanılan, toksik içeriği bulunmayan çözümdür. Adblue patlayıcı özelliği olmamakla birlikte çevreye de zararı bulunmuyor. Ayrıca taşınabilir sıvıların en az risk kategorisinde sınıflandırılıyor. Avrupa’da bulunan belirli olan bütün otobüs ve kamyon imalatçılarının Adblue kullanımı gerektiren modelleri bulunuyor. Daha spesifik Adblue ayrı bir tankta saklanıyor ve dizel ya da başka tür yakıtlarla karıştırılması söz konusu değildir.

Adblue Emulator Kullanmanın Avantajları

Kullanımı SCR Selective Catalytic Reduction (SCR Seçimli Katalitik İndirgeme Sistemi) isimli bir sistemle yapılıyor. Türkiye gibi ülkelerin koşularında Adblue kullanımı, diğer Avrupa ülkelerine oranla daha güçtür. Adblue yakıtı tükendiğinde veya sistem arıza verdiğinde araç verimi %40’lara kadar düşüyor. Araç veriminin azalmasıyla, aracın çekişi ve alınan performans da eşit oranda azalıyor. Adblue arızası giderilmesi için yüksek miktarda ücretler ödenir. Metadiag firmamız ile Adblue iptalinin avantajı, Adblue sistemi ile donatılmış araçlarda Adblue Emulator ismi verilen cihazların çok basit bir biçimde uygun ve anında sistemi geçersiz kılmasıyla ortaya çıkıyor. Adblue sıvı tüketimini durduruyor. Adblue Emulator herhangi bir güç kaybına sebep olmuyor. Tanı sisteminde veya panelde uyarı bulunmayacak biçimde uygulanır. Adblue sistemi elektronik şekilde geçersiz kılıyor. Adblue Emulator, araç üzerinde başka bir elektronik sisteme zarar vermemekle beraber kesintisiz çalışır. Adblue Emulator’un pek çok model ve marka araç desteği de bulunuyor.

Adblue iptali, araçların sistem arızalarının giderilmesi amacıyla bir cihaz yardımıyla gerçekleştiriliyor.